Aktuelnosti

ASH 2018 – izveštaj za pacijente

Zahvaljujući globalnoj mreži Lymphoma Coalition, pacijenti širom sveta sada imaju mogućnost da saznaju šta je to najnovije u oblasti hematoonkologije. Specijalno kreiran izveštaj za pacijente sadrži neke od prezentacija sa kongresa ASH 2018, održanog u San Dijegu u periodu od 01.-04. decembra, sa više od 25000 učesnika. Izveštaj možete preuzeti ovde.  

Psihoterapija za pacijente

Kako je psihološka podrška pacijentima jednako važna i u toku i nakon završetka terapija, a svedoci smo da je u centrima gde se pacijenti leče ili potpuno nedostupna ili dostupna u meri koja ne zadovoljava potrebe pacijenata, na inicijativu našeg Udruženja, LIPA, psihoterapeut dr Katarina Đorđević je izašla u susret našim potrebama. Ona je spremna da pacijentima kojima je neophodna podrška pomogne. Radi se o sledećem: Radilo bi se u grupi koja bi trebalo da bude homogena, što znači da poziv važi samo za pacijente sa limfomom ili HLL-om, jer ne bi valjalo mešati pacijente sa drugim dijagnozama (nije isto da li je rak debelog creva i rak dojke, na primer). Grupe imaju svoju dužinu trajanja tj. četiri do šesnaest susreta. Učešće na grupnoj psihoterapiji bi bilo besplatno. Želimo da istaknemo da sve što se iznese u okviru grupe je poverljivo i za psihoterapeuta i za sve članove. Predlog dr Đorđević je da se grupe održavaju svakog četvrtog utorka u mesecu (što bi u ovom trenutku bio 25.decembar 2018. kao prvi termin) u trajanju od 2 sata, u terminu od 14 do 16 časova. Grupe bi se održavale u njenom radnom prostoru na Crvenom Krstu, Vračar, Žička 5. Grupe bi trebalo da imaju od 5 do 12 članova, kako bi imali adekvatnu razmenu i ljudski kontakt.  Ono što želimo ovom prilikom da naglasimo  je da su učesnici  u OBAVEZI da se prijave za grupu, pošto ukoliko nema dovoljno članova, sastanci se NEĆE održati. Sve zainteresovane molimo da se prijave putem email-a: : katarina@psihoterapija.ws i obavezno u kopiju poruke stave majaklipa@gmail.com. Najljubaznije Vas molimo da iskoristimo priliku koja nam je pružena. Želimo da istaknemo da LIPA naporno radi na tome da i za pacijente koji žive van Beograda obezbedi sličan vid terapije. S poštovanjem, LIPA

ESMO 2018

ESMO kongres, koji je ove godine održan u Minhenu u periodu od 19.10. do 23.10. okupio je preko 28000 učesnika iz 138 zemalja. Na 195 sesija učestvovalo je 578 predavača. Ovde možete pronaći ESMO vodiče za hočkinov limfom, kutani limfom i Waldenstrom’s makroglobulinemiju.

Imunoterapija u lečenju karcinoma

Imunoterapija predstavlja novi oblik lečenja i novu nadu za bolesnike obolele od karcinoma. Ovaj vid lečenja stimuliše naš imuni sistem da uništava ćelije raka. Imuni sistem ljudskog organizma je podešen tako da prepoznaje strane ćelije. Te ćelije mogu biti bakterije, virusi, ali i maligne ćelije tumora. Međutim, usled kompleksne regulacije imunog sistema ove ćelije nekad mogu da prođu neopaženo našim imunim ćelijama i na taj način se nakon nastanka razmnožavaju i formiraju maligni tumor i metastaze. Poslednjih 10 godina su objavljeni rezultati mnogobrojnih istraživanja-kako da usmerimo naša bela krvna zrnca, pre svega podvrstu belih krvnih zrnaca, T-limfocite, da pronalaze i uništavaju maligne ćelije. Pronađeni su izvesni receptori na T-limfocitima koji se nazivaju receptori programirane ćelijske smrti 1 (Programmed death-1, PD-1). Takođe, pronađeni su i receptori na malignim ćelijama koji se vezuju za ove receptore na T-ćelijama, odnosno njihovi ligandi (PD-1 ligand, PD-L1). Upravo zbog toga što kontrolišu aktivaciju imunog sistema ovi receptori su nazvani „tačke kontrole“ (checkpoints). Kada su ova dva proteina/receptora povezani naš imuni sistem ostaje „uspavan“ i ne prepoznaje maligne ćelije. Međutim, poslednjih nekoliko godina razvijeni su lekovi koji se vezuju ili na PD-1 receptor ili na PD-L1 receptor i na taj način sprečavaju njihov kontakt. Kada se spreči kontakt ovih receptora naš imuni sistem se budi i uništava maligni tumor. Upravo zbog toga što inhibiraju ove tačke kontrole (checkpoints) ovi lekovi se zovu checkpoint inhibitori. Trenutno je u svetu registrovano pet ovakvih lekova. Osim checkpoint inhibitora i druge vrste imunoterapije za lečenje karcinoma su u povoju. Kancerske vakcine na sličan način usmeravaju imuni sistem protiv tumorskih ćelija, međutim još uvek nisu standardna terapija. Kod bolesnika sa limfomima i leukemijama koristi se terapija takozvanim preradjenim T-limfocitima: CAR-T. Kod ove terapije se skupljaju T-limfociti bolesnika, van tela „uče“ da prepoznaju maligne ćelije i tako „obučene“ vraćaju se u organizam bolesnika. Na taj način se postižu impresivni rezultati i ova terapija je već standard lečenja u svetu. Zbog svoje efikasnosti, dugotrajne kontrole raka, samim tim dužeg preživljavanja bolesnika i dobre podnošljivosti, imunoterapija karcinoma postaje najvažnija terapija u lečenju malignih bolesti, terapija sadašnjosti i budućnosti. Jednom rečju u lečenju raka, počinje nova era-era imunoterapije. Izvor: onkonet.rs

Nova platforma za pacijente

Nova platforma posvećena, pre svega pacijentima sa hroničnom limfocitnom leukemijom od sada i na srpskom jeziku. Platforma sadrži uz edukativni materijal i materijale sa regionalnih sastanaka pacijenata, prezentacije stručnjaka i priče pacijenata. Platformu možete pronaći ovde.

Scroll to Top